USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Sağlık

Eris varyantıyla ilgili flaş açıklama: Türkiye'de de var ama test yapılmıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de koronavirüsün yeni varyantı olan Eris'in olmadığını söylemişti. Ankara Tabip Odası (ATO) Başkanı Muharrem Baytemür ise tam aksi iddiada bulundu. "Türkiye'de de var ama test yapılmıyor" dedi.

Eris varyantıyla ilgili flaş açıklama: Türkiye'de de var ama test yapılmıyor
08-09-2023 17:06
Google News

Ankara Tabip Odası (ATO) Başkanı Muharrem Baytemür, Avrupa’da ortaya çıkan ve hızla yayılan, ayrıca Dünya Sağlık Örgütü’nün de uyarılarda bulunduğu Covid-19’un yeni varyantı Eris’e ilişkin olarak “Türkiye’de de var ama bunu bulmak için test yapmanız gerekiyor, şu anda öyle bir eksikliğimiz var. Başta da böyleydi biliyorsunuz Türkiye’de yoktu, İran’dan gelen bir uçakla bir anda başka bir şeye dönüşmüştük. Bulaşıcı bir hastalık, komşumuzda var bizde olmaz yok yani. Bireysel önlemler tabii ki önemli, bir noktaya kadar ama. Asıl alınması gereken önlemler kamu, Sağlık Bakanlığı tarafından hastalığa ve aşıya yönelik önlemler olmalıdır” dedi.

Baytemür, konuya ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “yeni varyasyonun Türkiye’de henüz görülmediği ve endişe edilecek bir şey olmadığı” yönündeki açıklamasına tepki göstererek şunları söyledi:

“Bütün Avrupa ve Dünya Sağlık Örgütü üst üste açıklama yapıyor vakaların arttığına yönelik. Ama Türkiye için henüz bir yetkili açıklaması yok. Test yapmazsanız bulamazsınız, test çok zor yapılıyor hastanelerde ve genelde yapılmıyor. Grip deniyor benzer bulgular olduğu için ve yapılırsa da varyant tayini için de halk sağlığı laboratuvarına gönderiliyor ama halk sağlığı laboratuvarında buna bakacak kimse yok.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler