USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

Foxconn 19,5 milyar dolarlık çip planını sonlandırdı

Tayvan merkezli Foxconn, Hindistan Başbakanı Narendra Modi nin ülkesine yönelik yonga üretim planlarını sekteye uğratacak şekilde, Hintli metal-petrol şirketi Vedanta ile 19,5 milyar dolarlık yarı iletken ortak girişiminden çekildiğini açıkladı

Foxconn 19,5 milyar dolarlık çip planını sonlandırdı
18-09-2023 20:06
Google News

Dünyanın en büyük fason elektronik üreticisi Foxconn, geçtiğimiz yıl Hindistan Başbakanı Modi'nin memleketi Gujarat'ta yarı iletken ve ekran üretim tesisleri kurmak üzere Vedanta ile bir anlaşma imzaladı.

Ancak aradan geçen sürede Tayvanlı dev şirketin planları değişti. Foxconn'dan yapılan son açıklamada, "Foxconn, Vedanta ile ortak girişim konusunda ilerlemeyeceğine karar verdi" denildi ve bu kararla ilgili herhangi bir detay paylaşılmadı.

Şirket, "Bu harika görünen yarı iletken üretimi fikrini gerçeğe dönüştürmek için Vedanta ile bir yıldan fazla bir süre çalışıyoruz, ancak karşılıklı olarak ortak girişimi sona erdirmeye karar verdik ve artık tamamen Vedanta'ya ait olan bir kuruluştan adımızı kaldırıyoruz" açıklaması yapıldı.

Vedanta, yarı iletken projesine tamamen bağlı olduğunu ve Hindistan'ın ilk üretim merkezini kurmak için diğer ortakları sıraya koyduğunu söyledi. Vedanta yaptığı açıklamada Modi'nin vizyonunu gerçekleştirmek için çabalarını iki katına çıkardığını da sözlerine ekledi.

ÇİP ÜRETİMİ EN ÖNEMLİ ÖNCELİK

Konuyla ilgili bilgi sahibi bir kaynak, Foxconn'un girişimden çekilme kararında Hindistan hükümetinin teşvik onayı gecikmeleriyle ilgili endişelerinin etkili olduğunu söyledi. Kaynak, Yeni Delhi'nin hükümetten teşvik talep etmek için sağlanan maliyet tahminleri konusunda da çeşitli sorular yönelttiğini sözlerine ekledi.

Modi, elektronik üretiminde "yeni bir çağ" arayışında olan Hindistan'ın ekonomik stratejisinde çip üretimini en önemli öncelik haline getirdi ve Foxconn'un bu son hamlesi, yabancı yatırımcıları ilk kez yerel olarak çip üretmeye çekme hedeflerine bir darbe anlamına geliyor.

BT Bakan Yardımcısı Rajeev Chandrasekhar, Foxconn'un kararının Hindistan'ın planları üzerinde "hiçbir etkisi olmadığını" söyledi ve her iki şirketin de ülkede değerli yatırımcılar olduğunu sözlerine ekledi. Chandrasekhar "İki özel şirketin neden ya da nasıl ortaklık yapmayı ya da yapmamayı seçtiğine karışmanın hükümetin işi olmadığını söyledi.

HİNDİSTAN 2,75 MİLYAR DOLARI GÖZDEN ÇIKARDI

Hindistan hükümeti çip üretimi için yatırımcı çekme konusunda kendine güvendiğini söyledi. Micron geçtiğimiz ay, üretim için değilse de bir çip test ve paketleme birimi için 825 milyon dolara kadar yatırım yapacağını söyledi. Hindistan'ın federal hükümeti ve Gujarat eyaletinin desteğiyle toplam yatırım 2,75 milyar dolar olacak.

Yarı iletken pazarının 2026 yılına kadar 63 milyar dolar değerinde olmasını bekleyen Hindistan, geçen yıl 10 milyar dolarlık bir teşvik programı kapsamında tesis kurmak için üç başvuru aldı. Bunlar Vedanta-Foxconn ortak girişimi, Singapur merkezli IGSS Ventures ve Tower Semiconductor'ı teknoloji ortağı olarak sayan küresel konsorsiyum ISMC'den geldi.

Tower'ın Intel tarafından satın alınması nedeniyle 3 milyar dolarlık ISMC projesi de dururken, IGSS'nin 3 milyar dolarlık bir diğer planı da başvurusunu yeniden sunmak istemesi nedeniyle durduruldu.

patronlardunyasi.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler