USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Sağlık

Yaz aylarında artan yüzdeki güneş lekeleri: Güneşe çıkmadan önce dikkat!

Yaz mevsimi geldiğinde güneş lekeleri ve cilt sağlığı da hemen önemli bir konu haline geliyor. Cildinizin korunması için güneş kremi önceliğine ve uzman önerilerine kulak verin! Peki, güneş lekesi neden olur, nasıl geçer?

Yaz aylarında artan yüzdeki güneş lekeleri: Güneşe çıkmadan önce dikkat!
06-08-2023 17:06
Google News

Yaz ayları gelip güneş ışınlarının yoğunlaştığı dönemde, cilt sağlığı ve güneş lekeleri önemli bir sorun haline geliyor. Özellikle kışın belli belirsiz olan lekeler, baharla birlikte renklerini koyulaştırarak ortaya çıkabiliyor. Bu lekeler, en sık yüz bölgesinde görülüyor ve sarışın veya kızıl saç yapısına sahip olanlarda daha yaygın olarak görülebiliyor. Genetik bir özelliğe sahip olan bu lekeler, özellikle güneşe uzun süre maruz kalan kişilerde ortaya çıkma eğiliminde.

GÜNEŞ LEKESİ NEDEN OLUR?

Güneş gören bölgelerde oluşan bir diğer cilt hastalığı da melasma adı verilen lekelerdir. Yetişkinlerde, özellikle kadınlarda görülen melasmanın tam olarak sebebi bilinmese de yüz bölgesinde, alın, yanaklar, üst dudak ve burun sırtı gibi bölgelerde ortaya çıkabiliyor. Koyu tenli kişilerde, gebelikte, hormon ilacı kullananlarda ve demir eksikliği anemisi olanlarda görülme olasılığı daha yüksektir. Kuvvetli ışık yayan lambalarda çalışanlar, bilgisayar karşısında uzun süre vakit geçirenlerde de melasma oluşma riski artabilir.

Güneş lekelerinin yanı sıra yaz aylarında benlerde de sayıca artış gözlemlenir ve renklerinde koyulaşma görülebilir. Cilt kanserlerinin en önemli sebeplerinden biri olan UV ışınlarına maruz kalmak, ani büyüyen ve düzensiz renge sahip benlerin oluşumuna yol açabilir. Bu nedenle, ciltte yeni oluşan benlerde veya mevcut benlerde anormal değişiklikler fark edildiğinde mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

GEÇMEYEN GÜNEŞ LEKELERİ NASIL GEÇER?

Cilt lekeleri ve benlerin tedavisinde, pigmentin derinliğine ve lekenin tipine göre farklı yöntemler kullanılabilir. Renk açıcı kremler, kimyasal ve enzimatik peelingler, PRP, mezoterapi, dermapen ve çeşitli lazer yöntemleri tedavide başvurulan yöntemler arasında yer alır. Tedavi için en uygun zaman, güneşin olmadığı kış mevsimidir. Yeni oluşan güneş lekeleri hızlıca açılabilirken, uzun süreli olan lekeler daha inatçı olabilir.

Güneşten korunma ise çocukluktan itibaren önemlidir. Güneş ışınlarının en yoğun olduğu saatlerde (11.00 ile 16.00 arası) dışarı çıkılmamalı ve güneşe çıkılacağı zaman geniş kenarlı şapka, gözlük ve uzun kollu, beyaz renkli keten kıyafetler giyilmelidir. Açık bölgelere, cilt tipine uygun UV A-B'ye karşı koruyucu özellikli 50 faktör güneş kremleri uygulanmalıdır. Bu kremler 3-4 saatte bir yenilenmeli ve dışarı çıkmadan 20-30 dakika önce evde uygulanmalıdır. Güneş lekelerinin tedavisi sonrasında da cildin korunmasına özen gösterilmelidir, aksi takdirde lekeler tekrar oluşabilir.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler